Garnitur ślubny: na co zwracać uwagę przy wyborze?

Ślub to wyjątkowa okazja, podczas której każdy, nie tylko para młoda, chce wyglądać jak najlepiej. Mamy dla Ciebie kilka porad dotyczących wyboru garnituru ślubnego — niezależnie od tego czy staniesz przed ołtarzem, czy będziesz gościem na weselu przyjaciół.

Smoking: alternatywa dla garnituru

Zanim opiszemy najważeniejsze zasady, którymi powinieneś kierować się przy wyborze garnituru oraz dodatków, poruszmy kwestię smokingu: wyjątkowej alternatywy idealnej dla pana młodego.

Smoking jest uznany jako jeden z najbardziej eleganckich ubiorów, jaki może założyć mężczyzna. Większość z nas może kojarzyć smokingi dzięki rewelacyjnym kreacjom Bonda lub też z gal Oskarowych. Jednak smoking może okazać się idealny także na Twój wyjątkowy wieczór. Musisz jedynie pamiętać o kilku najważniejszych zasadach.

Przede wszystkim, klasyczny czarny smoking jest strojem wieczorowym. Oznacza to, że nie należy go zakładać, na spotkania, które rozpoczynają się rano lub po południu. Jednak, jeżeli ceremonia i wesele odbywa się wieczorem, czarny smoking sprawdzi się idealnie.

Jeżeli zdecydujemy się na ślub w smokingu, prawdopodobnie najlepszym wyborem będzie granatowy smoking z jedwabnymi klapami. Jest on w ostatnich latach coraz popularniejszy i nie bez powodu. Przede wszystkim możemy go założyć także w godzinach popołudniowych.

Interesującym wyborem może okazać się także smoking tropikalny. To połączenie kremowej lub białej marynarki i czarnych spodni najlepiej sprawdza się podczas gorących, słonecznych dni szczególnie w klimacie, a jakże, tropikalnym. Smoking tropikalny jest najmniej formalnym odzieniem, jednak trzeba przyznać, że robi niesamowite wrażenie.

Wybierając smoking, nie możemy zapomnieć o dobraniu muszki oraz pasa hiszpańskiego. Musimy pamiętać, że zarówno muszka, jak i pas powinny być czarne i wykonane z jedwabiu — dodatki innego wykonane z innego koloru lub innego materiału, będą wyglądały po prostu nieestetycznie.

Więcej na temat smokingów napiszemy w najbliższym czasie. Jeżeli jesteś zainteresowany smokingiem, możesz do nas zadzwonić. Postaramy się przybliżyć Ci najważniejsze aspekty smokingu, który będzie najlepszy dla Ciebie!

Tradycyjnie czy w stylu boho?

Garnitur, który ubierzesz, powinien wpasowywać się w konwencję wesela. Zastanów się, jak będzie wyglądało wesele. Czy będzie to stosunkowo mało formalna ceremonia, która pozwoli Ci włożyć nietypowy garnitur? A może zarówno ślub, jak i wesele będą klasyczne i utrzymane w duchu tradycji? Odpowiedź na to pytanie podpowie Ci, czym powinieneś się kierować przy wyborze garnituru ślubnego.

Zanim przejdziemy do dalszej części poradnika, podkreślmy najważniejszą zasadę: garnitur powinien być wykonany z naturalnych materiałów. Najczęściej garnitury wykonuje się z wełny. Niezależnie od tego czy wybieramy się na ślub, czy na urodziny mało lubianej ciotki — garnitur wykonany ze sztucznych materiałów nigdy nie jest dobrym wyborem. Nie tylko popełnimy faux pas, ale najprawdopodobniej przesiedzimy imprezę spoceni.

Garnitur na wesele tradycyjne: klasyczna elegancja

Jeżeli idziesz na tradycyjne wesele, będziesz miał znacznie łatwiejszy wybór w kwestii kolorów. Tutaj tradycja pozostawia nam ograniczoną ilość opcji. Najlepszym wyborem będzie garnitur w kolorze granatowym lub szarym. Możemy również zdecydować się na czerń, choć będzie to znacznie lepsze rozwiązanie, jeżeli cała ceremonia ma miejsce wieczorem.

Szukając garnituru na wesele powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii. Po pierwsze, jak wspomnieliśmy wcześniej, garnitur musi być wykonany z naturalnych materiałów. Po drugie — powinien być dopasowany do naszej sylwetki. Dobrze dobrany garnitur pokaże nas z jak najlepszej strony, a młodej parze da sygnał, że ich ślub jest ważny także dla nas.

Jeżeli zostaliśmy zaproszeni na ślub, warto przemyśleć uszycie garnituru MTM (made to measure). To rozwiązanie jest szczególnie kuszące, gdy wiemy, że będziemy z naszego garnituru korzystać częściej niż raz na kilka lat. Jest to nieco większy wydatek niż kupno gotowego garnituru, jednak daje nam znacznie większe możliwości wybrania garnituru, który będzie idealny dla nas. W takim wypadku unikniemy trudności związanych z szukaniem odpowiednich wymiarów ubioru. Pozwoli nam to również uniknąć przeróbek krawieckich, które zazwyczaj są konieczne po zakupie garnituru w sklepie, a które wiążą się z dodatkowymi wydatkami.

Luźny garnitur na ślub i wesele w stylu boho

Jeżeli wybierasz się na wesele w stylu boho lub rustykalne (pary młode często używają tych pojęć zamiennie), najlepiej sprawdzi się mniej formalny garnitur. W tym wypadku możesz zdecydować się na garnitur lniany lub wełniany. Wesele rustykalne pozwala Ci na wybór jasnej kolorystyki: odcienie beżu, brązu, błękitu czy zieleni będą jak znalazł. Jeżeli szukasz niejednolitego koloru, sprawdzi się również garnitur ślubny w kratę.

Wesela w stylu boho wkradły się do naszych serc już kilka lat temu i nic nie wskazuje na to, żeby miały wyjść z mody. Pozwalają nam na pokazanie się w nietypowych, przyciągających uwagę garniturach. Co więcej, po weselu taki garnitur możemy zakładać jako komplet przy innych, nieformalnych, okazjach. Możemy także korzystać z marynarki i spodni jako elementów ubioru smart casual.

W świetle fleszy: garnitur dla pana młodego

Garnitur pana młodego powinien być wyjątkowy. Nie oznacza to, że musi być specjalnie ozdobny lub ekstrawagancki. Jednak niezwykle ważne jest, aby garnitur ślubny był jak najlepszej jakości. Powinien dobrze układać się na sylwetce i pokazywać Cię z jak najlepszej strony. Dlatego warto poświęcić trochę więcej czasu na wybranie garnituru idealnego dla Ciebie.

Jeśli szukasz garnituru na swój wyjątkowy dzień, nie musisz przywiązywać aż takiej wagi do formalności. W końcu to Twój ślub i najważniejsze, żebyś czuł się jak najlepiej.  Oczywiście możesz wybrać klasyczny szary lub granatowy garnitur, w którym zawsze będziesz wyglądać rewelacyjnie. Możesz też poszukać wyjątkowych wzorów i materiałów i zdecydować się na ekstrawagancki garnitur, który zapamiętają wszyscy.

Jeżeli szukasz garnituru na swój ślub, warto zastanowić się nad garniturem szytym na miarę (MTM lub bespoke). Garnitury szyte w pracowniach krawieckich pozwolą Ci na większą swobodę w wyborze materiałów, a także na znakomite dopasowanie do Twojej sylwetki. Dzięki temu będziesz miał pewność, że w dniu swojego ślubu będziesz wyglądał jak najlepiej. Także na lekko nieostrych zdjęciach zrobionych o trzeciej nad ranem 😉

Warto także wspomnieć, że proces szycia garnituru ślubnego na miarę ma w sobie coś magicznego. Zdejmowanie miar, wybór materiałów i przymierzanie garnituru na kolejnych etapach… Jest to niepowtarzalne przeżycie, które na pewno wpisuje się w wyjątkowość ślubu.

Jeżeli chcesz uszyć garnitur na miarę, zadzwoń do nas. Możesz też napisać do nas maila Doradzimy Ci i pomożemy wybrać materiały oraz dobrać jak najlepszy garnitur. Znajdziesz u nas cały wachlarz wyjątkowych materiałów sprowadzanych między innymi z Anglii czy Włoch.

Garnitur szyty na miarę czy garnitur ze sklepu?

Wspomnieliśmy już, że dobrym rozwiązaniem dla Pana młodego jest uszycie garnituru na miarę w pracowni krawieckiej. A gdzie powinieneś szukać garnituru, jeśli zostałeś zaproszony na wesele?

Łatwiejszym wyborem jest kupno gotowego garnituru w jednym z sieciowych sklepów. Zajmuje to najmniej czasu i nie wymaga szczególnego zaangażowania. Zamawianie gotowego garnituru jest tak proste, że bez problemu można dokonać zakupu bez wychodzenia z domu. Jest to najlepsze rozwiązanie dla tych, którzy nie mają czasu na poszukiwanie garnituru.

Jednak musisz pamiętać, że taki garnitur prawie na pewno będzie wymagał poprawek dokonanych u krawca. Garnitury są szyte według pewnych schematów, w które większość mężczyzn się nie wpisuje. Jeżeli garnitur będzie o 2-3 cm za duży w barkach albo będzie miał za długi rękaw, będzie wyglądał niechlujnie. Dlatego nawet po zakupie gotowego garnituru warto będzie mu się krytycznie przyjrzeć i zanieść go do zaufanego krawca, który dokona przeróbek. Warto też mieć na uwadze, że poprawki nie zawsze muszą dać pożądany efekt.

Próbniki z materiałami na garnitur ślubny.
Szycie garnituru na miarę to magiczny proces.

Innym wyborem jest kupienie garnituru skrojonego na miarę. To proces znacznie bardziej czasochłonny, jednak pozwalający na przygotowanie gotowego garnituru, który będzie idealnie leżał na Tobie i podkreślał Twoją sylwetkę. Garnitur szyty na miarę jest dobrą, długoterminową inwestycją w formalny ubiór na niemal każdą okazję.

Jeżeli lubisz wiedzieć, z czego wykonana jest Twoja odzież, jest to tym bardziej opcja dla Ciebie. Możesz porozmawiać z krawcem na temat materiałów, z których zostanie wykonany Twój garnitur. Pozwoli Ci też na stworzenie indywidualnych połączeń, których nie spotkasz w masowo produkowanych garniturach.

Jest również trzecia opcja. Możesz zamówić garnitur MTM uszyty na miarę. MTM jest kompromisem pomiędzy szyciem garniturów na miarę metodą bespoke a kupowaniem gotowych garniturów. Decydując się na garnitur szyty tą metodą, masz pewność, że będzie idealnie dopasowany do Twojej sylwetki, a sam proces szycia nie wymaga od Ciebie aż takiego zaangażowania jak bespoke.  Jeżeli jesteś zainteresowany garniturem MTM, skontaktuj się z nami! Pomożemy Ci w łatwy sposób zdjąć wszystkie potrzebne miary i wyślemy perfekcyjnie skrojony garnitur do Ciebie!

Garnitur ślubny z kamizelką czy bez?

Kamizelka nie jest obowiązkowym elementem garnituru ślubnego, jednak z pewnością może wyróżnić Cię. Odpowiednio dobrana jest również rewelacyjnym dopełnieniem garnituru. Jeżeli zdecydujesz się na kamizelkę, powinieneś wybrać taką, która będzie pod kolor garnituru (czyli będzie elementem trzyczęściowego garnituru) lub będzie z nim kontrastowała. Wśród kontrastujących kamizelek niewątpliwie królują te w odcieniach szarości, choć dobrym pomysłem będzie również dobranie do ciemnego garnituru kamizelek w odcieniach błękitu czy beżu.

Jaka koszula na ślub?

Najlepszym wyborem do ślubu będzie zawsze biała, gładka koszula. Za wszelką cenę unikaj prążków oraz innych wzorów! Zamiast tego zdaj się na sprawdzone, minimalistyczne rozwiązanie. Biała koszula ma podkreślić wszystko, co najlepsze w Twoim garniturze i po prostu wyglądać dobrze.

Najczęściej spotykanymi kołnierzami są kent, włoski (spread) i półwłoski (semi-spread). Każdy z tych rodzajów kołnierza dobrze sprawdzi się z krawatem. Do kołnierza półwłoskiego i kent można także założyć muchę. Bardziej formalny kołnierz włoski paruje się wyłącznie z krawatem.

Jeżeli decydujesz się na muchę, powinieneś rozważyć kołnierz łamany (wingtip, smokingowy). Charakterystyczne wyłogi sprawią, że mucha będzie pięknie się prezentować. Pamiętaj jednak, że do koszuli z kołnierzem łamanym nigdy nie należy zakładać krawata!

Zapięty kołnierz nie może Cię dusić. Powinieneś móc bez problemu wsunąć palec pomiędzy kołnierzyk a szyję. Odpowiednio dobrany rozmiar kołnierzyka zapewni ci komfort i sprawi, że będziesz elegancko wyglądał nawet po trzecim czy czwartym daniu na weselu 😉

Wybierając koszulę do ślubu, warto także zastanowić się nad rodzajem mankietów. Możesz wybrać typowo mankiety zapinane na spinki lub guziki. Polecamy tę pierwszą opcję, ponieważ daje Ci ona dodatkową możliwość podkreślenia swojego stylu. Jest również niewątpliwie bardziej elegancka. Odpowiednio dobrane spinki mogą być wisienką na torcie.

Staraj się wybrać koszulę wykonaną naturalnych materiałów. Koszula bawełniana pozwoli Twojej skórze oddychać i odprowadzać ciepło, co przy tańcach weselnych jest wyjątkowo ważne. Warto również zwrócić uwagę na guziki. Dobrym wyborem są koszule z guzikami wykonanymi z masy perłowej.

Koszule do garniturów wykonane w naszej pracowni krawieckiej znajdziesz w zakładce z koszulami.

Granatowy garnitur ślubny w prążki
Garnitur ślubny powinien być zawsze sparowany z białą koszulą.

Dodatki do garnituru

Krawaty i muszki

Dodatki do garnituru to zwieńczenie Twojego ślubnego wyglądu. Tutaj masz najwięcej możliwości wyboru i eksperymentowania. Warto jednak trzymać się ram elegancji i nie szukać dodatków, które wyróżnią nas na siłę. Jeśli szukasz rzadko spotykanych dodatków, które są w kanonie elegancji, powinieneś zainteresować się krawatami i muszkami z grenadyny.

Grenadyna to jedwab tkany na ponad stuletnich krosnach w rejonie Como we Włoszech. Grenadyna jest ceniona przez koneserów ze względu na swoje właściwości i historię. Charakteryzuje się łatwo rozpoznawalnym splotem oraz lekkością. Krawaty i muszki z grenadyny odbijają światło w zupełnie wyjątkowy sposób, dzięki czemu są świetną alternatywą dla krawatów jedwabnych.

W naszym sklepie znajdziesz krawaty z grenadyny. Wszystkie są ręcznie szyte w naszej pracowni krawieckiej.

Jeżeli wolisz krawaty z jedwabiu, możesz wybrać jeden z nieskończonej ilości wzorów. Wybierając krawat jedwabny, warto kierować się jedną wytyczną: jeżeli twój garnitur jest gładki, krawat powinien mieć wzór. Krawaty gładkie lepiej ubierać do garniturów w prążki lub kratę. Wszystkie nasze krawaty znajdziesz w sklepie.

Jeżeli chcesz stanąć przed ołtarzem w muszce, warto postawić na klasyczną muchę wiązaną, która jest bardzo eleganckim dodatkiem odpowiednim do założenia przy okazji formalnych wydarzeń. Możesz także zastanowić się nad muchą diamentową. Ten rodzaj much nie jest tak formalny, jak klasyczna mucha w kształcie klepsydry, lecz przyciąga wzrok i doskonale sprawdzi się jako dodatek do garnituru ślubnego.

Mężczyzna w koszuli wiążący muszkę męską.
Mucha ubierana do garnituru lub smokingu musi być wiązana.

Poszetki

Jeżeli wybierasz się na bardziej uroczyste wesele, powinieneś zdecydować się na gładką poszetkę wykonaną z naturalnych materiałów. Mniej formalne uroczystości pozwolą Ci wybrać kolorową poszetkę z wzorem. Dla osób obeznanych z klasyczną modą męską ważnym elementem poszetki są ręcznie rolowane brzegi. Podkreślają one skupienie na detalach.

Tutaj znajdziesz nasze poszetki z ręcznie rolowanymi brzegami.

Szelki i paski

Najlepszym dodatkiem do garnituru ślubnego są szelki. Podtrzymują one spodnie w jednym miejscu i pasują do naszego garnituru. Nie ma znaczenia czy jest on dwu- czy trzyczęściowy. Szelki są tradycyjnie zapinane na guziki. Szelki są klasycznym dodatkiem, który zawsze jest w kanonie mody.

Jeśli jednak wolisz założyć pasek do garnituru, upewnij się, że kolor będzie pasował zarówno do garnituru, jak i butów. Pasek do garnituru powinien być wykonany z dobrej jakości skóry. Jest ona wytrzymała i elegancka. Paski zamszowe lepiej prezentują się w nieformalnych ubraniach.

Mężczyzna w białej koszuli śłubnej oraz szelkami na żabki.
Szelki są wygodnym i eleganckim dodatkiem do garnituru.

Spinki do mankietów

Spinki do mankietów pozwalają Ci na naprawdę wiele. Z łatwością znajdziesz wiele spinek, od najbardziej klasycznych do zabawnych i zaskakująco kreatywnych. My jednak zalecamy trzymanie się kanonów i korzystanie ze spinek wykonanych ze srebra lub podobnych materiałów zamiast spinek drukowanych w drukarkach 3D.

Skarpety

Skarpety garniturowe powinny być przede wszystkim długie. Nie ubieraj stopek do garnituru. Męska łydka prześwitująca spod eleganckich spodni wygląda po prostu nieestetycznie. Klasyczne skarpety powinny być pod kolor garnituru. Możesz też zdecydować się na mniej formalne, wzorzyste skarpety, które będą kontrastowały z garniturem. Uważaj jedynie, żeby całość nie była pstrokata. W tym miejscu znajdziesz dostępne u nas skarpety.

Możesz przejść do naszego sklepu, aby zobaczyć wszystkie dodatki i akcesoria do garniturów ślubnych.

Mamy nadzieję, że ten krótki poradnik pomógł Ci zorientować się w najważniejszych elementach związanych z ubiorem ślubnym. Jeśli zastanawiasz się nad garniturem ślubnym, zadzwoń, napisz lub przyjedź do nas. Pomożemy Ci dobrać najlepszy garnitur oraz najlepszej jakości dodatki. Wiemy jak sprawić, że będziesz wyglądał świetnie w dniu ślubu!

Korzystamy z plików cookie aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie.